Country 93

Country 93


Friday, July 19, 2019

Zheng Wins, Latter Leads GAO Juniors

Owen Sound | by Fred Wallace  

July 19/19 Bayshore Broadcasting Morning Sports


Ontario Junior Girls Championship

at Galt Country Club

Victoria Zheng from Granite Golf Club shot a final round 72 to win the 4 round affair

Ashley Chow of The Lake Joseph Club at Port Carling was tied for 2nd just 1 stroke back of Zheng


Leaderboard

1 Victoria Zheng  Granite GC -3 F -3 71 73 72 69 285
T2 Taylor Kehoe  West Haven G & CC -2 F -4 75 74 69 68 286
T2 Ashley Chow  The Lake Joseph Club -2 F -1 70 73 72 71 286
4 Sarah Beqaj  Toronto Golf Club -1 F -2 66 76 75 70 287
5 Erin Kim  Ladies GC of Toronto +7 F -1 71 79 74 71 295
T6 Hailey McLaughlin  Granite GC +8 F -4 78 74 76 68 296
T6 Brooke Rivers  Brampton GC +8 F -2 75 76 75 70 296
8 Sarah Gallagher  Blue Springs Golf Club +9 F +1 73 76 75 73 297
9 Alexis McMurray  Glen Abbey GC +10 F +4 69 77 76 76 298
10 Raesa Sheikh  TPC at Osprey Valley +13 F +7 76 74 72 79 301
11 Ella Weber  Rattlesnake Point GC +17 F +4 72 76 81 76 305
T12 Nicole Gal  Oakville Golf Club +18 F +1 74 78 81 73 306
T12 Catherine Zhang  Station Creek GC +18 F +4 76 80 74 76 306
14 Lauren Zaretsky  Ladies GC of Toronto +21 F +7 78 75 77 79 309
T15 Kayla Burke  Lookout Point Country Clu +22 F +4 78 79 77 76 310
T15 Vaijayanti Bharkhada  Caledon Woods GC +22 F +3 77 78 80 75 310
T17 Bo Brown  Blue Springs Golf Club +24 F +2 83 73 82 74 312
T17 Megan Fitchett  Oshawa Golf & Curling +24 F +6 78 77 79 78 312
19 Shehna Akbary  Diamondback Golf Club +25 F +8 73 82 78 80 313
T20 Krystal (Zhuotong) Li  The Summit G&CC +26 F +7 76 78 81 79 314
T20 Cynthia Huo  Station Creek GC +26 F +4 86 76 76 76 314
22 Katie Cranston  Oakville Golf Club +27 F +3 78 84 78 75 315
23 Jue Wen  Cedar Brae GC +29 F +6 81 81 77 78 317
24 Lexie McKay  King's Riding GC +30 F +2 85 79 80 74 318
25 Megan Miron  Hamilton G & CC +31 F +4 81 78 84 76 319
26 Zhiying(Cindy) Zhou  Grand Niagara GC +32 F +4 81 86 77 76 320
27 Madelin Boyd  Oshawa Golf & Curling +33 F +6 85 82 76 78 321
28 Vanessa Chychrun  Beacon Hall GC +34 F +6 77 82 85 78 322
29 Kelly Zhao  Station Creek GC +35 F +8 83 80 80 80 323
T30 Rachel Demaine  Toronto Golf Club +36 F +3 81 87 81 75 324
T30 Cynthia Ni  The Summit G&CC +36 F +11 83 78 80 83 324
32 Jacqueline Giles  Eagle Ridge Golf Club +39 F +8 85 80 82 80 327
T33 Peyton Costabile  Whistle Bear Golf Club +40 F +9 85 80 82 81 328
T33 Jillian A Friyia  Highland Country Club +40 F +13 81 81 81 85 328
35 Mandy Zeng  Blue Springs Golf Club +43 F +10 79 87 83 82 331
36 Annie Piggott  Lindsay Golf & Country Cl +44 F +11 83 79 87 83 332
37 Grace Halcrow  York Downs Golf & Country +46 F +12 83 83 84 84 334
38 Maya Cote  Blue Springs Golf Club +50 F +20 83 84 79 92 338
39 Madeleine Pytura  Affiliate Member +56 F +15 83 83 91 87 344
40 Joline Truong  Trafalgar Golf & Country +90 F +25 87 82 112 97 378





Ontario Junior Boys Golf Championship

at Tangle Creek Golf & Country Club, Thornton

Robbie Latter from Credit Valley Golf & Country shot a 71 in the 3rd round and holds a 3 stroke lead going to today's final round.
 

Leaderboard

1 Robbie Latter  Credit Valley Golf & Coun -6 - - 71 68 71 210
2 Ashton McCulloch  Cataraqui Golf & Country -3 - - 72 72 69 213
3 Dylan Henderson  Westmount G & CC -2 - - 73 68 73 214
4 Kiefer Bulau  King Valley Golf Club -1 - - 73 75 67 215
T5 Bavake Sihota  TPC at Osprey Valley +1 - - 75 74 68 217
T5 Freddy D'Angelo  Lookout Point Country Clu +1 - - 79 69 69 217
T5 Jeffrey Fang  Station Creek GC +1 - - 71 76 70 217
8 Joe MacNeil  Hawk Ridge G&CC +3 - - 77 72 70 219
T9 James Hill  Essex G & CC +4 - - 74 77 69 220
T9 Tristan Renaud  Idylwylde Golf & Country +4 - - 73 72 75 220
T9 Gerry Mei  Granite GC +4 - - 71 74 75 220
T12 Luke DelGobbo  Lookout Point Country Clu +5 - - 76 73 72 221
T12 Yaroslav Ilyenko  Meadowbrook Golf & Countr +5 - - 73 75 73 221
T12 Ty Sullivan  Toronto Golf Club +5 - - 72 74 75 221
T12 Bennett Ruby  Westmount G & CC +5 - - 74 72 75 221
T16 Brendan Dunphy  Whitevale GC +6 - - 80 70 72 222
T16 Luc Warnock  Essex G & CC +6 - - 77 71 74 222
T16 Alek Mauro  Essex G & CC +6 - - 75 72 75 222
T16 Noah Campbell  Coppinwood +6 - - 70 75 77 222
T20 Grant Lau  The Country Club +7 - - 77 73 73 223
T20 Quinn Arial  Public Player +7 - - 73 75 75 223
T20 Nolan Pierce  Oshawa Golf & Curling +7 - - 74 73 76 223
T20 Carson Duffy  Bigwin Island Golf Club +7 - - 72 74 77 223
24 Kavith Ranchagoda  Beacon Hall GC +8 - - 77 72 75 224
T25 Michael Katsman  Meadowbrook Golf & Countr +9 - - 77 72 76 225
T25 Nathanial Coombes  Bowmanville Golf & Countr +9 - - 76 77 72 225
T27 Emmett Taillefer  Idylwylde Golf & Country +10 - - 76 73 77 226
T27 Thomas Latter  Credit Valley Golf & Coun +10 - - 79 73 74 226
T27 Ethan Phillips  Oshawa Golf & Curling +10 - - 72 77 77 226
T27 Ryan McAskill  The Club at North Halton +10 - - 77 71 78 226
T27 Michael Ikejiani  Barrie CC +10 - * - 79 75 72 226
T27 Joshua Hayes  Idylwylde Golf & Country +10 - * - 79 75 72 226
T33 Jocelyn Menard  Affiliate Member +11 - * - 77 75 75 227
T33 Logan Hawke  Mississaugua +11 - * - 73 75 79 227
T35 Andre Zhu  National Pines Golf Club +12 - * - 76 73 79 228
T35 Luke Bigelow  Bayview G&CC +12 - * - 82 71 75 228
T35 Aidan Hussey  Barcovan Golf Club +12 - * - 75 78 75 228
T38 Zachary Wylie  Public Player +13 - * - 75 74 80 229
T38 Mathew Hawryluk  Maple City Country Club +13 - * - 81 73 75 229
T40 Cameron Corbett  Lindsay Golf & Country Cl +14 - * - 76 74 80 230
T40 Josh DiCarlo  Pointe West GC +14 - * - 74 77 79 230
T40 Daniel Abraha  Cataraqui Golf & Country +14 - * - 78 74 78 230
T40 Cameron Pero  Picton Golf & Country Clu +14 - * - 81 73 76 230
T44 Austin Friesen  Kingsville Golf & Country +15 - * - 77 75 79 231
T44 Jordan Breen  Coppinwood +15 - * - 73 80 78 231
T44 Graem Costigan  Galt Country Club +15 - * - 79 74 78 231
T44 Zach Burt  Galt Country Club +15 - * - 77 76 78 231
T48 Ethan Irvine  Hamilton G & CC +16 - * - 76 74 82 232
T48 Bradley Parker  Thornhill Club +16 - * - 75 77 80 232
T48 Garret Day  Maple City Country Club +16 - * - 78 75 79 232
T48 Zachary Hart  Galt Country Club +16 - * - 78 75 79 232
T52 Spencer Grainger  Dalewood GC +17 - * - 78 74 81 233
T52 Zachary Katzenstein  Meadowbrook Golf & Countr+17 - * - 79 74 80 233
T52 Conor Gaudet  Cataraqui Golf & Country +17 - * - 75 79 79 233
55 Caden Holmes  Napanee Golf & Country Cl +18 - * - 77 76 81 234
56 Ben Hirasawa  Islington GC +20 - * - 76 75 85 236
T57 Mark Clarey  Dalewood GC +21 - * - 75 77 85 237
T57 Michael Guyatt  Hamilton G & CC +21 - * - 80 73 84 237
T59 Isiah Katsube  Elmira Golf Club +22 - * - 80 72 86 238
T59 Jaxon Shelton  Sarnia G&CC +22 - * - 80 74 84 238
61 Nicholas Lin  Station Creek GC +24 - * - 75 79 86 240
62 Eric (Joohyung) Byun  Glendale Golf & CC +26 - * - 78 72 92 242

Jack Alward  from Mad River Golf Club ( Wasaga Beach ) withdrew from the competition






Grey Bruce Ladies Fastball League

at Allenford

Allenford Gators 16 Nawash 6 
Port Elgin Diamond Devils 10 Meaford Leeky Canoe 3



Gators 16 Nawash 6 

Keri Emke had a triple for the Gators

Both Kristy Adams and Trudy Waugh got doubles for the Gators.

Jess Pedoniquotte got a home run for Nawash,

 

Diamond Devils 10 Leeky Canoe 3

Julia Lantz pitched a complete game for Port Elgin and gave up two hits. 

Jamie Mitchel had four singles for the Diamond Devils.

Daniella Cuomo had two triples. 

Ashley Clock and Lindsay Laycock each had a single for the Leeky Canoe




Bluewater Fastball League

Elmwood Smoke 3 Wiarton Nationals 2

The Smoke took the lead on a 6th inning 2 run homer by Jordan Lang 

Kyle Fry earned the win in relief for the Smoke.
 

Tonight

Tara Merchants at Elmwood Smoke   8:30 pm in Chesley




Intercounty Fastball League

Caledon East Combines 9 Arthur Merchants 7
Rockwood Rush 6 Puslinch Kodiaks 2




Kitchener & District Soccer League Tonight

Kitchener Polish Eagles at Owen Sound Grey Motors United

9 pm at Kiwanis Soccer Complex


Premier Division Standings

IST Serbia          5-0-1 16
Supersonics      4-0-1 13
Polish Eagles SC 4-1-1 13
Stratford City FC 3-2-1 10
Banat SFC        3-3-1 10
Riverside FC      3-2-0 9
Owen Sound United 2-3-1 7
Listowel United 1-7-0 3
Guelph Gryphons 0-7-0      0




 

Ontario Lacrosse Senior Semifinal

Brooklin Merchants at Oakville Titans 
( Game 1 of a a best of 5 series )


The Owen Sound Bug Juice Senior NorthStars begin their Semifinal against Six Nations on Saturday night

Game 2 in the best of 5 is Sunday night at 7 pm at the Harry Lumley-Bayshore Community Centre

You can hear the NorthStars-Rivermen series on 560 CFOS with Joe's Garage-Shorty's Grill NorthStars Radio

NorthStar Radio is brought to you in part by Dancemakers Dance & Gymnastics

 

Ontario Jr B Lacrosse Playoffs

West Final

Hamilton Bengals at Six Nations Rebels
( Game 1 of a best of 5 )
8 pm





The Owen Sound Masters Lacrosse Club is hosting a 19 team tournament tournament this weekend.

Play starts tonight at 7 pm at both the Harry Lumley-Bayshore Community Centre & the Julie McArthur Regional Rec Centre.

Tournament play continues all day Saturday & climaxes with 5 games on Sunday.




Grey County Horseshoes

at the Chatsworth Legion

Murray Peer finished 1st this week

The team of Jim Hammill & Jim Corbett was second

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc