Country 93

Country 93


Monday, November 4, 2019

Canada Loses U17 Softball Opener

Owen Sound | by Fred Wallace  

Nov 4/19 Bayshore Broadcasting Sports


WBSC America's Under 17 Men's Softball Qualifier

at Guatemala City, Guatemala

United States 10 Canada 5  ( 8 innings )

The Americans scored 6 times in the top of the 8th inning

Owen Rahn of Durham was 1 for 1 for Canada and drove in a run

Matthew Weiler of Hepworth is also a member of Team Canada

Canada meets Guatemala tonight



Softball Canada Release

The Canadian U17 Junior Men’s National Team lost 10-5 in eight innings against the United States to open the Pan American Softball Championship. Team Canada took a 3-0 lead into fifth but saw the Americans score two runs in each of the fifth and sixth innings before Canada tied the game with a run in the bottom of the seventh to force the extra inning.

 
Canada opened the scoring with a run in the bottom of the second. After loading the bases on a pair of walks and a bunt single by Mason McKay (Tavistock, Ont.), Andrew Van Boekel (Bright, Ont.) lifted a sacrifice fly to centerfield. The following inning, Ryan Bicknell (Prince Albert, Sask.) led off with a walk and scored on a double over the first baseman by Connor Brooks (Napanee, Ont.). Jackson Pegelo ( Cargill, Ont.) followed with a single to center to score Brooks and give Canada a 3-0 lead.
 
Reese Yantzi (Shakespeare, Ont.) started the game in the pitcher’s circle for Canada and held the United States scoreless through four innings before being replaced by Brooks. The first two American batters drew walks to start the fifth and both scored on a triple over the left fielder as USA cut the lead to 3-2. The following inning, USA loaded the bases with no outs on three walks as Nathan Running (Innerkip, Ont.) came out in relief of Brooks. Running got two big strikeouts, but the next batter chopped a single through the middle of the infield to push two runs in to score as the Americans took a 4-3 lead. The following batter also singled to center, but McKay threw a runner out at the plate to keep it a one run game.
 
In the bottom of the sixth, Joey Rousseau (St-Charles-de-Bellechasse, Que.) hit a one-out double to the right field corner and advanced to third on a ground out, but the next batter flew out on a great catch by the left fielder. In the seventh, Brooks was hit by a pitch to lead off the inning and was sacrificed to second. With two outs, pinch-hitter Owen Rahn (Durham, Ont.) lined a single over the first baseman to score Brooks and tie the game, sending the game to an extra inning.
 
Starting with a runner on second due to the international tie-breaker rule, the United States got a walk followed by a single, with an error on the centerfielder allowing the go-ahead run to score and putting runners on second and third. Three walks forced two more runs in to score, followed by an RBI single to left and another walk to make the score 10-4. Canada scored a run on a fielder’s choice and had two runners on base after an error in their half of the eighth, but a ground out to third ended the game.
 
Yantzi allowed two hits and struck out six batter over four innings, while Brooks allowed four runs on a hit and five walks with three strikeouts in an inning of work. Running took the loss, allowing six runs (four earned) on five hits and five walks with four strikeouts in two innings and two thirds. Brody Fraser (Upper Nine Mile River, N.S.) retired the only better he faced. Offensively, Brooks had a double, a walk, a hit by pitch, drove in a run and scored twice, while Pegelo and Rahn each had a single and an RBI. Rousseau added a double, McKay had two singles and Bicknell had three walks and a run batted in.
 
Team Canada (0-1) will be looking to bounce back when they play Guatemala (1-0) at 8:00pm CST (9:00pm EDT) on Monday.





OFSAA Cross Country Championships
 
at Kivi Park, Sudbury

Novice Girls

Brooklyn Quanz from Saugeen District Secondary School finished 2nd
 

Senior Girls

Emily Bryce from Saugeen District Secondary School finished 4th.


Bluewater Results

Novice Girls
2nd Brooklyn Quanz - SDSS
7th Claire Rands - SMHS
25th Grace Boyce - GHSS

Novice Boys
62nd Evan Barry - SMHS

Junior Boys
17th Tristan Bouius - JDSS
18th Cohen Martin - SHHS

Senior Girls
4th Emily Bryce - SDSS
8th Samara Quanz - SDSS

Senior Boys
10th Ethan Kruisselbrink - SMHS



OFSAA Cross Country Championships
 
at Kivi Park, Sudbury

Collingwood Collegiate finished 2nd among 33 schools in the Junior Girls Division.

Hailey Abbott of CCI finished 29th overall


Georgian Bay Coyotes Release

Well Sudbury was another world on Saturday, November 2nd as they endured an early season winter blizzard just two days before the 2019 High School Provincial OFSAA Cross Country Championships at Kivi Park.  Over 6 inches of sloppy wet stuff dropped to whiten the ground and make course conditions treacherous, messy, slippery and just plain tough to race in.  Even just walking around in winter boots was slippery.  Race day temps hoovered around freezing with bouts of snow and/or rain throughout the day. 

The Georgian Bay Coyotes had 4 members represented at OFSAA this year and all of them were part of the C.C.I. school team in Collingwood.  Training mostly with their school team this Fall, they all ran strong races and represented our Coyotes and their school well.  

To qualify for OFSAA, the athlete had to place in the top 6 in their respective Regional Championships and/or be one of the top 2 teams in that Region.  All 4 Coyotes qualified as part of a team and Hailey Abbott also qualified as an individual as she won the Grade 10 Junior Girls 5km race at the GBSSA Regional Championships the week before. 
Avery O'Neil started things off in the Novice Grade 9 Girls 4km race.  Avery had a solid race with her first experience at OFSAA as she placed 110th of 255 girls with a time of 18:39.28.  Devlin Gillis also had his rookie experience at OFSAA.  His usual strong sprint to the finish stopped the clock at 16:35.34, taking 124th spot of 261 competitors in the Grade 9 Novice Boys 4km race.

In the Grade 10 Junior Girls 5km race, Hailey Abbott lead her team's charge with a good start in the top 40 amongst the herd of 253 girls as they headed up the first hill and into the bush.  When they popped out and headed for home, she was in 30th spot and outsprinted her rival to take 29th overall in a time of 22:42.74.  Team mate Maddie Calder was the 4th counter on the team as she also had a very solid race and a big improvement from last year.  Her time of 24:18.31 gave her 86th spot overall.  They also won the 2nd place team award against 33 teams, also and improvement from their bronze medal last year.





Ontario Hockey League

London Knights 5 Oshawa Generals 1
Erie Otters 4 Niagara IceDogs 0
Peterborough Petes 8 North Bay Battalion 3
Ottawa 67's 7 Hamilton Bulldogs 4

The Owen Sound Attack have divisional home games this weekend as they host London on Saturday night ( on Woolley's Warriors Night ) and Erie on Sunday afternoon.


WESTERN CONFERENCE

Windsor             14 10 3 1 0 21
Owen Sound     15 9 4 1 1 20
Flint                     15 10 5 0 0 20
Saginaw             17 9 6 1 1 20
Erie                     17 8 6 1 2 19
London              14 8 4 1 1 18
Guelph               14 7 4 1 2 17
Kitchener           14 6 4 2 2 16
Sarnia                 15 7 8 0 0 14
Sault Ste Marie 17 6 10 1 0 13


EASTERN CONFERENCE

Oshawa          16 12 3 0 1 25
Sudbury           18 11 7 0 0 22
Ottawa             16 12 4 0 0 24
Peterborough 16 11 5 0 0 22
Barrie              16 10 5 0 1 21
Hamilton         18 8 9 1 0 17
Niagara           18 5 10 2 1 13
Mississauga   15 5 10 0 0 10
North Bay       16 3 13 0 0 6
Kingston         15 1 11 2 1 5





World Under 17 Hockey Challenge

at Medicine Hat

Canada Black vs Czech Republic

Kaleb Lawrence of the Owen Sound Attack is a member of Canada Black who are 1 & 0




Greater Metro Junior Hockey League

North

Bradford Rattlers 5 Knights of Meaford 2
Bancroft Rockhounds 5 Ottawa Sharpshooters 1


South

Kingsville Kings 4 Toronto Predators 3
Niagara Whalers 4 St. George Ravens 2


Rattlers 5 Knights 2

The Rattlers scored twice in the last 5 minutes to pull away

Ashtyn Coleman & Jack Hilworth scored for Meaford 

The Knights are back at home Thursday night when they host the Ville Marie Pirates at the Meaford & St Vincent Community Centre


1st Period
09:06 Bradford Rattlers Simon Hollander  (Alexander Guseinov, Matthew Reynolds)
16:09 Meaford Ashtyn Coleman  (Rojus Adamonis, Riley Bradley)
17:19 Bradford Rattlers Evgeny Lukin  (Mike Dyck, Vojtech Pfeifer)

2nd Period
04:26 Meaford Jack Hilworth  (Derek Moorhouse)
18:08 Bradford Rattlers Denis Valguzov  (Nikita Sakhno, Matthew Reynolds)

3rd Period
14:23 Bradford Rattlers Vojtech Pfeifer  (Evgeny Lukin)
18:09 Bradford Rattlers Alexander Guseinov  (Denis Valguzov)


North Division

New Tecumseth 20 16 4 0 0 32
Bradford Bulls 15 11 4 0 0 22
Ville-Marie          15 10 4 0 1 21
Temiscaming    14 10 4 0 0 20
West Nipissing 18 8 9 0 1 17
South Muskoka 17 7 8 0 2 16
Bradford Rattlers 14 7 7 0 0 14
Bancroft              17 7 10 0 0 14
Almaguin          19 6 12 0 1 13
Meaford              11 6 5 0 0 12
Ottawa              17 1 16 0 0 2


South Division

St. George 14 12 2 0 0 24
North York 15 11 3 0 1 23
Kingsville 16 10 3 0 3 23
Windsor 16 8 6 0 2 18
Niagara 15 8 6 0 1 17
Durham 17 8 9 0 0 16
Nthumbrland 15 5 7 0 3 13
London 10 5 5 0 0 10
Tottenham 16 4 10 0 2 10
Toronto 17 4 13 0 0 8




Ontario Junior Hockey League

St Michaels Buzzers 5 Collingwood Colts 4 (OT)
Toronto Patriots 4 Georgetown Raiders 3
Toronto Jr Canadiens 6 Oakville Blades 4
Brantford 99'ers 8 Aurora Tigers 0   
Burlington Cougars 6 Milton Menace 2
Brampton Admirals 5 North York Rangers 3   
Wellington Dukes 9 Lindsay Muskies 2


Buzzers 5 Colts 4  (OT)

Ben Lawrick scored the game winner for St Michael's on a power play in overtime

Patrick Brown scored twice for the Colts while Payton Schaly & Nathan Naves added single markers

Collingwood has another game tonight as they travel to Cobourg to face the Cougars


Period 1
St Michaels - Ryan Alexander (short handed) (Tyler Busillo) 4:51
Collingwood - Patrick Brown (Owen Ledwell, Matthew Zebedee) 10:21
Collingwood - Payton Schaly (Justin Kyle, Patrick Brown) 18:09
Collingwood - Patrick Brown (Matthew Zebedee, Adrian Nabuurs) 18:51

Period 2
St Michaels - Finn Brown (power play) (Ayrton Martino, Ryan Alexander) 0:31
St Michaels - James Gibbins (Ben Stewart) 14:17

Period 3
St Michaels - Finn Brown (power play) (Jonah Alexander, Ayrton Martino) 8:52
Collingwood - Nathan Naves (Derek Sweeney, Zach Taylor) 16:00

Overtime
St Michaels - Ben Lawrick (power play) (Evan Tanos) 0:48

 

North Division
Collingwood 20 10 6 1 3 24
Stouffville 20 11 8 0 1 23
Markham 20 9 9 0 2 20
Pickering 17 7 10 0 0 14
Aurora 20 3 14 0 3 9

West Division
Oakville 21 16 4 1 0 33
Burlington 20 14 4 1 1 30
Georgetown 19 9 6 2 2 22
Brantford 19 10 9 0 0 20
Buffalo 16 6 9 0 1 13
Milton    19 5 11 1 2 13

South Division
Tor Patriots 20 17 2 0 1 35
Tor Jr Can 20 12 4 2 2 28
St Michaels 21 9 8 0 4 22
Mississauga 19 7 9 1 2 17
Brampton 20 8 12 0 0 16
North York 20 6 10 1 3 16

East Division
Wellington 21 17 3 1 0 35
Trenton 24 17 6 0 1 35
Whitby 19 8 7 1 3 20
Cobourg 19 5 10 3 1 14
Lindsay 22 4 16 1 1 10





PJHL Pollock Division

Kincardine Bulldogs 6 Mitchell Hawks 1
Wingham Ironmen 4 Hanover Barons 1
 

Bulldogs 6 Hawks 1

Jordan Caskenette scored twice for the Bulldogs

Kincardine pulls to within 3 points of Mitchell for 3rd in the standings


Period 1
(no scoring)

Period 2
Kincardine - Logan Freiburger (power play) (Jordan Caskenette, Trevor Donaldson) 5:43
Mitchell - Jarett Bogdon (Zach Dow, Jake Finlayson) 6:00
Kincardine - Jordan Caskenette (Logan Swanton, Logan Freiburger) 9:15
Kincardine - Trevor Donaldson (power play) (Mike Fiegehen, Logan Swanton) 12:36

Period 3
Kincardine - Tyler Sutter (unassisted) 10:17
Kincardine - Liam Colhoun (Bryce McFadden) 13:23
Kincardine - Jordan Caskenette (empty net) (unassisted) 17:44


Pollock Division Standings

Wingham 17 12 4 1 0 25
Mount Forest 15 11 3 1 0 23
Mitchell 17 10 6 0 1 21
Kincardine 14 9 5 0 0 18
Hanover 15 8 6 0 1 17
Walkerton 16 2 13 0 1 5
Goderich 16 2 14 0 0 4




PJHL Carruthers Division

Stayner Siskins 6 Midland Flyers 3   
Caledon Golden Hawks 7 Huntsville Otters 5  


Siskins 6 Flyers 3   

Wesley Weir scored twice for Stayner

Deaglan Small had a 3 point game for the Siskins who are 2nd in the standings, 2 points back of Alliston
 

Period 1
Stayner - Wesley Weir (Deaglan Small, Gavin Mikaczo) 1:11
Stayner - Josh Battistella (Wesley Weir) 9:31

Period 2
Stayner - Sam Pink (power play) (Kyle Linney) 0:17
Midland - Josh Quinn (Noah Rowland, Alex Henry) 0:35
Midland - Noah Rowland (power play) (Lyle Archer, Broderick Black) 2:11
Stayner - Tyler Karl (Ryan Mackay) 3:11
Stayner - Wesley Weir (Gavin Mikaczo, Deaglan Small) 4:47
Midland - Noah Rowland (power play) (Stevon Hlusiak, Broderick Black) 7:02

Period 3
Stayner - Deaglan Small (Bryce Steele) 3:49



Golden Hawks 7 Otters 5 

Vito Sica & Marc Bottero both scored twice for Caledon

Cody Jones scored twice for Huntsville
 
Period 1
Huntsville - Cole Earl (Colin Jones, Cam Walters) 4:54
Caledon - Dante Zuccaro (power play) (Daniel Butt, Darius Kondrotas) 9:34
Caledon - Vito Sica (Aidan Jones, Darius Kondrotas) 10:47
Caledon - Marc Bottero (Daniel Butt, Alex Mourani) 11:26
Huntsville - Cody Jones (power play) (Tye Lindeman) 16:12

Period 2
Caledon - Alex Mourani (Vito Sica, Dante Zuccaro) 1:57
Huntsville - Brody Tracey (Glen Gagnon, Colin Jones) 2:06
Huntsville - Colin Jones (Zachary Farnsworth) 5:45
Caledon - Daniel Butt (Vito Sica, Jake Semmens) 7:27

Period 3
Caledon - Vito Sica (Chris Thistel, Marc Bottero) 3:26
Huntsville - Cody Jones (short handed) (Graeme MacDougall, Colin Jones) 15:51
Caledon - Marc Bottero (empty net) (unassisted) 19:33


Carruthers Division Standings 

Alliston 14 10 2 0 2 22
Stayner 15 10 5 0 0 20
Orillia    14 9 5 0 0 18
Schomberg 17 7 8 1 1 16
Penetang 15 7 8 0 0 14
Caledon 15 6 7 1 1 14
Midland 15 5 10 0 0 10
Huntsville 13 4 9 0 0 8




Grey Bruce Ladies Broomball

The Breakaways 1 KTWs 0
Di Veen scored with an assist from Kristen Jacques.





Bluewater " A " Senior Girls Basketball Playoffs

at Georgian Bay Community School, Meaford

Semifinals

Kincardine District Knights vs Georgian Bay Thunder
Peninsula Shores Phoenix vs Walkerton Riverhawks

Winners advance to the " A " Final 



Bluewater " A " Junior Girls Basketball Playoffs

at Georgian Bay Community School, Meaford

Semifinals

Kincardine District Knights vs Bruce Peninsula Panthers
Georgian Bay Thunder vs Walkerton Riverhawks

Winners advance to the " A " Final 





CWOSSA " AA " Senior Boys Volleyball Qualifier

at Sacred Heart High School, Walkerton

Semifinal

St. Mary's Mustangs vs Saugeen District Royals

Winner advances to meet the Sacred Heart Crusaders in the " AA " Qualifier Final



CWOSSA " AA "  Junior Boys Volleyball Qualifier

at Sacred Heart High School

Semifinals

Grey Highlands Lions vs Sacred Heart Crusaders 
St. Mary's Mustangs vs Saugeen District Royals

Winners advance to meet in the  " AA " Qualifier Final




Owen Sound Regional Silver Stick Tournament

at the Harry Lumley-Bayshore Community Centre

Minor Midget Final

Owen Sound Subaru Attack 4 TNT Tornados 2


Minor Bantam Final

St Thomas Stars 6 Riverside Rangers 2
 

Minor Pewee Final

St Thomas Stars 5 Owen Sound Attack 3
 

Minor Atom Final

New Hamburg 17 TNT Tornados 0



Midget

Chatsworth Moggie Valley Timber Rebels travelled to Norwood for a tournament over the weekend.

The Rebels lost to Campbellford 3 to 0.

The Rebels won the second game 2 to 0 against Centre Hastings.

Both Rebels goals scored by Wyatt Golem.

The Rebels lost their third game to Millbrook 2 to 0.


Minor Midget

The Owen Sound Subaru Junior Attack won the International Silver Stick Regional tournament in Owen Sound on the weekend.

The Junior Attack defeated the TNT (New Tecumseth) Tornados 4-2 in the final to win the tournament.

Ethan Kerr and Cole Gowan each scored a pair in the win.

Owen Sound advanced with a 4-2 win over the Southpoint Capitals in the semifinals.

Nolan Andrews, Tyson Morrison, Joey Ackert and Hunter McMillan scored.

In round-robin play Owen Sound went 1-1-1.

On Saturday afternoon, the Junior Attack defeated the Oakville Rangers 4-1.

Cole Gowan scored two, while Ethan Kerr and Tyson Morrison scored singles.

On Friday afternoon, Owen Sound tied Southpoint 1-1 with Ethan Kerr scoring the goal.

Owen Sound opened the tournament with a 4-2 loss to TNT.

Jaiden Whitlock and Nolan Andrews scored.



Bantam

Chatsworth Howell Transport tied Saugeen Shores Storm 2-2

Jackson Greig scored both goals for Howell Transport




Minor Bantam

The Owen Sound Firefighters Jr. Attack took part in the Regional Silver Stick in Owen Sound over the weekend. They were 3-0 in the round robin, however lost in the semis against the Riverside Rangers 4 - 2.
 

Round Robin scores:

Owen Sound 5 Ajax Knights 0
Owen Sound 4 Oakville Rangers - Blue 1
Owen Sound 4 Riverside Rangers 2




Atom Girls

Huron Bruce Blizzards 7 Chatsworth Moore Meats  1

The lone goal for Chatsworth was scored by Scarlett Jackson.
 

share this story



Bayshore Broadcasting Corporation
© 2019 Bayshore Broadcasting Corporation

Web Site by Websmart Inc